SZENTENDREI HÍRHATÁR - Világhírű, szentendrei magyar tudós kitüntetése

SZENTENDREI HÍRHATÁR
   
 2024.04.18.
 Csütörtök
Ma Andrea napja van.
Holnap Emma napja lesz.
   EUR árfolyam
   ;/Rate Ft
   CHF árfolyam
   ;/Rate Ft
   
   
   
   
   
   

 

MINDEN HÍR | AKTUÁLIS | SZÍNES | VÉLEMÉNY | RENDŐRSÉGI HÍREK | SPORT | KULTÚRA | TÖBB HÍRHATÁR | HELYBEN VAGYUNK!

    
2012. 12. 06. 11:39     


Világhírű, szentendrei magyar tudós kitüntetése
Szentendre hírnevét öregbíti, hogy Somogyi Péter neurobiológus, a város szülötte, , az Oxfordi Egyetem Anatómiai Neurofarmakológiai Intézetének igazgatója kapta a Semmelweis Budapest Awardot idén.

Szentendre hírnevét öregbíti, hogy Somogyi Péter neurobiológus, a város szülötte, , az Oxfordi Egyetem Anatómiai Neurofarmakológiai Intézetének igazgatója kapta a Semmelweis Budapest Awardot idén.

 

Felemelő érzés volt jelen lenni és képviselni a kitüntetett egykori alma materét, a Móricz Zsigmond Gimnáziumot a díjátadó rendezvényen. Az ünnepi ülést a Magyar Tudományos Akadémián rendezték.

A díjátadó ünnepségen részt vett: a Magyar Tudományos Akadémia elnöke, dr. Pálinkás József és előző elnöke, dr. Vizi E. Szilveszter, a Semmelweis Egyetem rektora, dr. Szél Ágoston és előző rektora – a díj alapítója –, dr. Tulassay Tivadar, valamint a tudományos élet számos meghatározó képviselője.

 

Dr. Szél Ágoston rektor megnyitóbeszédében elmondta, hogy a Semmelweis Budapest Awardot idén harmadszor adják át a tudomány legkiválóbb művelőinek. A díjat olyan, nemzetközileg elismert eredményeket felmutató, külföldön dolgozó, orvosbiológiai kutatásokat végző tudós kaphatja, akinek kutatásai az emberiség javát szolgálják, és új utat mutatnak az élő természet megismeréséhez, teljesítménye méltó az intézmény névadója, Semmelweis Ignác szellemiségéhez.

 

Dr. Hunyady László rektorhelyettes  méltatta a világhírű agykutató munkásságát, megemlítve, hogy Szentendrén született és itt végezte gimnáziumi tanulmányait kitűnő eredménnyel.

 

Somogyi Péter évtizedek óta a magasabb rendű idegfunkciók úttörő kutatója, a gondolkodást, az emlékezést, az agy információ-feldolgozó képességét vizsgálja. Az Oxfordi Egyetem Anatómiai Neurofarmakológia Intézetének igazgatója. Elsőként dolgozta ki az agykérgi sejthálózat leírásának módszerét, az idegsejtek különféle típusainak azonosítását, azok térbeli és időbeli együttműködését.

 

Jelenleg az agyban lezajló események és a viselkedés közti időbeni kapcsolatot vizsgálja. Az általa bevezetett módszerek világszerte elterjedtek. Az Angol Királyi Akadémia rendes tagja, és 2011-ben elsőként nyerte el az agykutatók Nobel-díjának tartott Brain Prize elismerést két magyar kutatóval – Buzsáki Györggyel és egykori tanítványával, Freund Tamással – közösen. Munkásságát számos  nemzetközi díjjal is elismerték.

 

A díj átvétele után Somogyi Péter megtartotta angol nyelvű díszelőadását, a tőle megszokott szuggesztív stílusban. Előadásából kitűnt, hogy milyen nagy jelentőséget tulajdonít a tudományos munkában a kooperációnak és a jól képzett utánpótlás-nevelésének. Az előadásban nagy tisztelettel említette egykori mestereit: dr. Benedeczky István biológus professzort, akitől Budapesten a Kórbonctani Intézetben tanulta meg az orvosbiológiai kutatás módszertanát és etikáját, és büszkén vallja magát Szentágothai János tanítványának is.

 

Oxfordi munkásságának mindvégig önzetlen és lelkes mentora volt az ugyancsak világhírű dr. David Smith farmakológus professzor, aki szintén jelen volt az ünnepségen. A mára már nemzetközi hírnévnek örvendő tanítványok neve (Freund Tamás, Nusser Zoltán) mellett elhangzott három igazán fiatal ember neve is, akik az általa meghirdetett Oxfordi Ramon y Cajal ösztöndíj pályázat nyerteseiként, a középiskola padjából kerültek az oxfordi laboratóriumi kutatómunka közelébe.

 

Közülük Szigeti Viktor (Móricz Zsigmond Gimnázium, Szentendre), az első pályázat nyertese , egy új idegsejt (Borostyán-sejt) mikroszkópból történő megrajzolásával a Neuron folyóirat címlapjára került.

 

Az előadás végén bejelentette, hogy a díjjal járó tízezer eurót felajánlja a Semmelweis Egyetem kivételes tehetségű fiatal kutatóinak támogatására szolgáló alapítvány javára. A Harvard Egyetem magyar származású professzora, Stephen W. Kuffler (1913-1980) nevét viselő alapítványt heten hozták létre, köztük hárman Nobel-díjasok. Magyarországról Vizi E. Szilveszter, az MTA korábbi elnöke  is csatlakozott a kezdeményezéshez.

 

A felajánlást és a magas színvonalú előadást hosszan tartó tapssal jutalmazta a közönség.

 

Forrás, fotó: ÖS/Maknics Gábor tanár


További hírek

  Balog Zoltánt saját hittársai jelentették fel a zsinati bíróságon
2024. 04. 18. 17:49 hirhatar.hu
  Havas Henrik építené Gattyán György médiabirodalmát
2024. 04. 18. 17:49 hirhatar.hu
  Vitézy Dávid szerint öt éven belül megépülhet a vidámpark Budapesten
2024. 04. 18. 17:49 hirhatar.hu
  Magyar Péter, a hiányzó hős
2024. 04. 13. 08:33 hirhatar.hu
  Bodrogi Gyula 90 éves lett
2024. 04. 13. 08:33 hirhatar.hu
  A világ legnagyobb IT vállalata tarol a használt laptopok piacán is
2024. 04. 12. 14:15 hirhatar.hu
  Voltak turistaházaink a Budai-hegyekben is
2024. 04. 09. 19:50 hirhatar.hu
  Romos, penészes cserelakást ajánlott a MÁV a mini-Dubaj helyett
2024. 04. 04. 17:38 hirhatar.hu
  Karsai Dániel befejezi ügyvédi tevékenységét és kilép a Budapesti Ügyvédi Kamarából
2024. 04. 04. 17:38 hirhatar.hu
  A Kúrián is győzött, mégsem jut hozzá a kétmilliárdhoz
2024. 04. 04. 17:38 hirhatar.hu





IMPRESSZUM | MÉDIAAJÁNLAT | SZABÁLYZAT | HÍRLEVÉL

(c)2o15 Hírhatár Lapcsoport