![]() |
|
|
|
Tweet |
|
|
![]() |
|
Sem a pomázi tűzoltóság ügyeletes tisztje, sem a szolgálatparancsnok nem felelős azért, hogy a márciusi pomázi lakástűzben meghalt egy nő és az oltás során megsérült egy tűzoltó - állapította meg a fegyelmi vizsgálat. A tűzoltóság parancsnoka szerint a haláleset az új riasztási rendszer következménye.
Pomázon a Lóczy Lajos utcában március 6-án délután keletkezett tűz. A baleset következtében egy 82 éves nő meghalt, 83 éves férje és 58 éves fia pedig füstmérgezést szenvedett, az oltás során megsérült egy tűzoltó, ő égési sérüléseket szenvedett.
A tűzoltók először rossz címre vonultak. APest Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság vizsgálati jelentése szerint a pomázi ügyeletes nem tartotta be a szakmai szabályokat. A sérült tűzoltó nem rendeltetésszerűen használta a védőeszközét, amelyért a helyszíni szolgálatparancsnok is felelős, ezért a megyei igazgató fegyelmi eljárás lefolytatására kötelezte a pomázi tűzoltóparancsnokot.
A fegyelmi vizsgálat eredményét csütörtökön Leidinger István, a pomázi önkormányzati tűzoltóság parancsnoka juttatta el az MTI-hez, amely másodpercre pontosan részletezi az elő segélykérő hívástól a tűzoltás megkezdéséig eltelt több mint negyedórát.
A tűzjelzés - az országos katasztrófavédelmi főigazgató által január 26-tól megváltoztatott riasztási rendszer alapján - a 105-ös telefonszámon a megyei katasztrófavédelemhez futott be, azt továbbították a szentendrei tűzoltóság híradóügyeletére, azonban nem volt pontos az utcanév.
A tűzeset valós, Lóczy utcai címét végül egy a helyszínen tartózkodó szabadnapos szentendrei tűzoltó jelentette telefonon a szentendrei tűzoltóságnak, és megerősítette, hogy még mindig van bent egy ember az égő házban. A fegyelmi vizsgálat azt állapította meg, hogy "a pomázi híradó-ügyeletes a körülményekhez képest a lehető legrövidebb időn belül próbálta a pontos címet megtudni, közben a riasztást elvégezni, a beérkező telefonhívásokat fogadni", az információt nem ő értette félre.
A megsérült tűzoltó teljes védőfelszerelést viselt, csakúgy mint a rajparancsnoka. A forrázásos sérülését a légzőkészülék maszkjának szélén szerezte, amelyet okozhatott a visszacsapódó vízgőz, vagy az izzadság is. "A szolgálatparancsnok a káresetnél irányítói feladatokat nem végzett, így a sérüléssel kapcsolatban felelőssége nem állapítható meg" - olvasható a jelentésben.
A fegyelmi vizsgálat megállapítása szerint, ha a riasztás közvetlenül Pomázra fut be, akkor az indulástól számított 3 percen belül a helyszínen lettek volna, így életmentésre még lett volna esély.
A bizottság megállapította, hogy a jelzések minél több ügyeleten keresztül jutnak el a beavatkozó tűzoltóságokhoz, annál nagyobb a valószínűsége az információk torzulásának, elvesztésének, és ezért nem az ügyeleteket ellátók, hanem az új riasztási rendszer okolható.
"Mivel bizonyítható, hogy az intézkedés óta hasonló pontatlan és késedelmes jelzések folyamatosan előfordulnak, így a fegyelmi bizottság azt javasolja, az új riasztási rendszer hibáiról tájékoztassák az alapvető jogok biztosát, valamint a környező települések önkormányzatait."
A megyei igazgatóság korábbi megállapítása az volt, hogy nem hozható semmilyen összefüggésbe a lakástűzben elhunyt 82 éves asszony halála a bevetés-irányítási rendszer átalakításával, vagy a tűzoltói beavatkozással.
forrás: MTI 2012. május 3., csütörtök 14:13
fotó: gyulanet.hu |
|
|
|