Tessék mondani, nekünk ki segít? (3.) |
![]() ![]() |
2013-03-06 13:47:45 |
Cikksorozatunk első és második részében áttekintettük a kormány segítségét az önkormányzatoknak, egyházaknak, és szó volt a bankok ellen indított perekről. Ebben a részben egy bank szerződéséről lesz szó, amelyet az árfolyamgáttal kapcsolatban kell aláírni.
Új szerződést küld tehát a bank, ha valaki kéri az árfolyamgát lehetőségét. A korábban említett perek, és az ezzel kapcsolatos egyre nagyobb publicitás miatt várható volt, hogy egy új szerződésnél kínosan ügyelnek majd arra, hogy ne legyenek támadhatók.
Mi is volt az egyik alapja a szerződésekkel kapcsolatos kifogásnak? A kamatemelés. A bíróság is megállapította, hogy csak olyan esetben lehet(ne) emelni a kamatot, amelynek oka a szerződésben deklarálásra kerül. Az új szerződésben tehát előrelátóan felsoroltak minden olyasmit, ami indok lehet a kamatemelésre.
Milyen esetekben emelhet tehát kamatot a bank? (a felsorolás a bank szerződése alapján készült)
A válasz: bármilyen esetekben. Ha nő a takarítónő bére, ha kevésnek találják a bank média-megjelenését, ha nő az infláció, vagy nőnek a bank működési költségei. Építhetnek tehát palotát, reggeltől estig mehetnek a bank reklámjai a TV-ben, nincs gond. Ezt mind fizeti az ügyfél, csak meg kell emelni a kamatot.
Kásler Árpád pont ezért nyerte meg a pert a bank ellen. Mert olyankor is megemelték a kamatot, amikor szerződés szerint az nem lett volna indokolt. Az új szerződés alapján ez már nem történhet meg. A bank bármilyen indokkal emelhet kamatot. Miért befolyásolja például a banki kamatot a munkanélküliségi ráta? Miért lehet teljesen kiszolgáltatott helyzetbe hozni azt, akinek hitelre van szüksége?
Mit csinál ezzel kapcsolatban a PSZÁF? Az a dolga a felügyeletnek, hogy a bankokat védje, vagy az, hogy a bankokkal szemben az állampolgárok jogait? Ehhez a részhez nem nagyon van mit hozzátenni. Jól látszik belőle, hogy mekkora hatalommal, és korlátlan lehetőségekkel bírnak a bankok.
Félreértés ne essék, nem az a baj, hogy vannak, még csak nem is az, hogy nem kis kamatot kell fizetni az általuk nyújtott hitel után. A baj az, hogy működhetnek deklaráltan tisztességtelenül. (Bármilyen okkal növelhetik az ügyfél költségeit, olyan devizahiteleket adhatnak, amiknek semmi köze a devizához.)
Folytatjuk…
courious fotó: vilagma.hu
Kapcsolódó cikkek: Tessék mondani, nekünk ki segít? (1) Tessék mondani, nekünk ki segít? (2)
Utoljára frissítve: 2013-03-06 13:56:10 |
